8 Jul 2015

Golden Cross: 'It's a 24/7 life'

Golden Cross had a good awards season last year with its eponymous goats cheese winning super gold at the World Cheese Awards and named best soft white at the British Cheese Awards. 

Not that owners Alison and Kevin Blunt were there to receive them. The couple are so busy making the St Maure-style cheese that they find it difficult to leave their farm near Lewes in East Sussex for any great length of time. 

Apart from walking to the farm gate to collect the post, Alison calculates that she hasn't been “off base” for the best part of a fortnight when I visit in early March 2015. Meanwhile, Kevin recounts how he had to miss one of their three sons playing at Lords in the final of a national village cricket competition because he had to be at the farm milking the goats. 

“Our life is ruled by the cheese, ” he says cheerfully as we take a tour of the dairy. “We'd like to get out more but the goats always need milking.”

The farm has a 230-strong herd, which is milked all year round, and although Golden Cross is technically made on alternate days, in reality the hand-ladelled raw milk cheese needs tending every day. In addition, the company produces another goats cheese called Chabis and a mould ripened sheep's cheese called Flower Marie, which require similar levels of care and attention. 


“It's a 24/7 life,” says Alison. “If we're not curdling or ladeling we're salting and turning the cheese from the previous day. It's a bit like Blue Peter: 'here's some I made earlier'.”

The hands on approach is a world away from some of the big goats cheese factories where curd is extruded into long sausages and sliced into perfect logs, she explains, as she wraps speckled white batons of Golden Cross ready for despatch (a time consuming job in itself). 

Despite all the hard work (or perhaps because of it), it's clear that the couple have a great love for what they do and enjoy working together. Their dedication certainly pays off when it comes to the cheese. 

Golden Cross is a modern classic. Zingy and fresh with a velvety texture when young, it becomes denser, creamier and more intense as it matures with a lovely gooey breakdown just under the white fluffy rind.

To continue reading this article, which first appeared in Fine Food Digest, click here.

3 comments:

  1. Paykasa ile nasıl para çekilir sorusunun yanıtı veya bu işlemi yaparken herhangi bir sorun durumunda satıcı müşteri temsilcileri anlık olarak çözüm yaratıyor. Öte yandan ucuz paykasa kart satışımız olduğunu da önemle belirtmek isteriz. İnternet kullanıcıları satın almak istedikleri ürün veya hizmeti çeşitli kartlar ve ödeme araçları ile güvenilir bir şekilde gerçekleştiriyor. Sanal kartların oldukça yaygın olarak kullanılıyor olmasından dolayı, alışveriş sitelerinde, oyun sitelerinde ve daha bir çok yerde ödemelerinizi güvenli bir şekişde bu kartlar ile yapabilirsiniz. Dilerseniz müşteri hizmetlerimizden canlı olarak destek alabilirsiniz. Komisyonu en düşük siteyi bulduktan sonra bunun resmi bir site olduğundan emin olup alışveriş yapabilirsiniz. Henüz bizim ülkemizde yasal olarak işleme konulmamıştır. Toplamda 7 farklı kupon seçeneğiyle kullanabileceğiniz bu yeni ödeme yönteminde en uygun ön değerlere rastlamanız mümkündür. Bu denli büyük bir hız ile yaygınlaşması ile birlikte alışveriş siteleri, e-ticaret siteleri ve online oyun sitelerinde de bu gibi ödeme yöntemleri sıklıkla tercih edilmeye devam etmektedir. Paykasa Kart, Paykasa Satış Paykasa Kart Al Güvenilir Paykasa Satan Firma , internet alışverişlerinizde Kredi kartı bilgilerinizi ve Kişisel bilgilerinizi paylaşmadan alışveriş yapmanıza olanak sağlayan bir sistemdir. Ancak bunun yanında teknoloji bir yandan da fırsat kollamak isteyenler için de bir umut kapısı oldu. Aradıkları bir ürünü bilindik siteler dışında ilk kez ziyaret ettikleri bir sitede bulduklarında ise almamayı veya sanal kartla ile satın almayı tercih ediyorlar. http://www.paykasasitesi.com

    ReplyDelete
  2. Adaptability, then again, guarantees that the logo functions admirably over a wide assortment of media and applications, independent of its size or shading. logo design service

    ReplyDelete